Naar overzicht columns 2007

 

Het opzetten van een geheime dienst voor beginners

H.Numan

Onmogelijk? Nee hoor. Het kan heel eenvoudig en je hebt totaal geen ervaring nodig. Kijk maar hoe je het doet.

Je begint je carrière op een ministerie. Welk maakt niet uit. In dit geval kiezen we voor een leuk onschuldig ministerie. Laten we zeggen: het ministerie van landbouw. Iets onschuldiger dan landbouw kan je moeilijk vinden, nietwaar? Je begint met razend snel promotie te maken, middels het oeroude 'likken naar boven, trappen naar onderen' systeem. Je likt je tot je adamsappel naar boven, en alles wat je hindert trap je naar beneden.
Zorg er vooral voor dat je superieuren nooit klachten hebben. Jouw werk moet absoluut foutloos zijn. Dat doe je door iedereen die onder je werkt de vreze Gods bij te brengen als er ook maar een ezelsoor aan een document zit, en je knikkert ze de laan uit als de fout erger is. Promoveer voor jouw ongevaarlijke mensen naar leuke posities, maar zorg er wel voor dat je wat smerigs achter de hand voor 't geval dat. Je weet tenslotte nooit. En vroeger of later wordt je secretaris generaal van het departement.

Verwacht niet dat je carrière vanzelfsprekend is. Er zullen best een paar hobbeltjes op je carrièrepad liggen. Er is een parlementaire commissie die niet zo tevreden was hoe jij als Secretaris Generaal het volledige ministerie runde. Je had er mee weg kunnen komen, maar helaas. Niet alleen jij had een collectie vuiligheid, maar anderen hadden dat ook. Over jouw.
Gelukkig maar dat je Secretaris Generaal bent. Dan ben je vrijwel onschendbaar. Dus die parlementaire commissie bood je een direct andere zeer comfortabele baan aan. Directeur van het UWV. Nu ben jij de baas van alle werkelozen in Nederland. Niet direct wat je wilde, toegegeven. Maar bepaald geen lullige job.

Dus begin je overnieuw. Deze keer niet onder aan de bodem, maar gelijk aan de top. En dan merk je dat het splinternieuwe kantoor van je in Amsterdam echt niet kan. Wat denken ze wel? Dat jij steuntrekker bent? Dat je in een of ander simpel IKEA interieurtje gaat werken? Kom nou toch! Jij kan niet alleen beter, je bent beter! Dus huur je direct een binnenhuis architect in om er iets fraais van te maken. Als directeur van ht UWV heb je daar gewoon recht op. Alles moet handgemaakt zijn van de beste materialen. Natuursteen en kersenhout, bijvoorbeeld. Duur? Uiteraard is dat duur. Kwaliteit kost ten slotte wat. Geld speelt geen rol. Niet voor een ambtenaar van stand. Dat geld komt tenslotte van die lapzwansen af die de hele dag thuis zitten te niksen.

Tekstvak:    Kantoor van Joustra in het UWV instituut in Amsterdam

Gek genoeg hebben ook hier mensen bezwaar tegen. De zeurkousen. Die schijnen niet in te kunnen zien dat jij als Directeur UWV een kantoor van een armzalige 3 miljoen Euro nodig hebt. Ontslagen kan je niet worden, daar is je ambtelijke en maatschappelijke positie veel te hoog voor. Dus proberen ze je zijdelings weg te werken.
Tekstvak:   beeld04
Je nieuwe (uiteraard comfortabele) baan is Landelijk Coördinator Terrorisme Bestrijding. Je vijanden zeggen 'die zit nou op een doodlopende positie driehoog achter'. Jij weet zelf wel beter. Carrière is wat je er zelf van maakt. Een beetje ambtenaar kan een doodlopend spoor veranderen in een drukke forensenlijn.

Je bent waar je wilt zijn. “Houston, the eagle hyena has landed!”

Je nieuwe baan het coördineren van de verschillende inlichtingen en veiligheidsorganisaties in hun strijd tegen het terrorisme. Je weet dat al die organisaties jouw net zo nuttig vinden als een tandarts met Parkinson. Omdat je taak coördinatie is, beschik je niet over een groot budTekstvak:    Sir Humphrey Applebyget, ruime staf of geheime agenten. Maakt jouw niets uit. Je bent de spreekwoordelijke ambtenaar, immers. Een beetje ambtenaar zorgt voor zijn afdeling, zoals een tuinder zijn bloemen kweekt. Je begint met wat zaadjes, en later haal je een grote oogst binnen. Je vijanden (en dat zijn er zo onderhand behoorlijk wat) zeggen een hoop vervelende dingen over je, maar ze zijn het wel eens: een spreekwoordelijke ambtenaar dan jij bestaat er niet. Zelfs Sir Humphrey Appleby uit de BBC comedy “Yes Minister” is een naïef kleutertje vergeleken met jouw.

Je eerste actie is zorgen dat je opvalt. Niemand kent het NCTB. Dat kan natuurlijk niet. Dus verordonneer je Geert Wilders op je kantoor, en je beveelt voortaan zijn gore bek te houden. Als hij zijn broodmolen gesloten houdt, zullen die mohammedanen hem met rust laten. Is hij nou zo dom dat hij dat zelf niet begrijpt? Kwade tongen beweren dat je laf bent. Erg laf, zelfs. Maar je weet gelukkig beter. Je bent niet laf, je bent gewoon “voorzichtig”. Erg “voorzichtig”.
Dat heel Nederland er anders over denkt begrijp je best. En wat dan nog? Je eerste actie is geslaagd. Nu weet iedereen wat het NCTB is. Je bent voorpagina nieuws. Iedereen praat over jouw, en veel belangrijker: over je afdeling. Actie geslaagd! Waar je nu over beschikt is een soort van Pekineesje zonder tanden. Dat kan niet. Dus de volgende stap is om wat tanden groeien, of minstens een goed kunstgebit aanschaffen. Een echte geheime dienst moet kunnen bijten.

Hoe ga je dat doen? Met een serieus wetenschappelijk onderzoek. Niet de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Die zijn veel te opvallend. Ze worden niet voor niets de Universiteit van Sint Marx genoemd. En niet alleen in Havanna aan de Waal. Nee, je zoekt een net zo “on” bevooroordeeld instituut elders. De Universiteit van Amsterdam. Net zo (ahum) neutraal, vanuit een multiculturele visie, maar veel minder opvallend. Dat zijn de mensen die je nodig hebt. Dus verleen je ze de opdracht om 'onpartijdig' het Salafisme te onderzoeken.

Nu heeft Nederland heel toevallig al een geheime dienst. De Algemene Inlichtingen en Veiligheidsdienst. Elke politie regio heeft minstens twee van dat soort organisaties: de recherche en de Criminele Inlichtingen Dienst. Deze instanties werken met een vakbekwaam team van mensen, vaak in het geheim binnen de organisaties zie ze onderzoeken. Jouw organisatie de NCTB is dus eigenlijk net zo nuttig als een Vogelaar op ramen & kozijnen. De enige staf waarover nu over beschikt zijn draaistoel huzaren.
En die organisaties, met name de AIVD, heeft het Salafisme al onderzocht. Hun onderzoek is gebaseerd op bewijs die jij nooit kunt krijgen. Uit infiltratie, bijvoorbeeld. Maakt niet uit. Dat soort onderzoek heb je toch niet nodig. Want wat die knapen willen is dat Salafisme bestrijden. Heel erg ''onvoorzichtig'! Dat wil je niet; jij wilt een eigen onafhankelijk departement opzetten. Iets heel anders, dus. En feiten hebben jouw nog nooit in de weg gestaan.

Tekstvak:  beeld08Jouw onderzoek wordt gedaan via de leerstoel Antropologie. Je weet wel, de mensen die gekleed met tropenhelmen naar Papoea Nieuw Guinea gaan om pas ontdekte stammen te onderzoeken. Ze bestuderen gewoontes en gebruiken. Stellen wat vragen, en schrijven de antwoorden op. Dat is de manier waarop antropologen immers werken. En dat is de methodiek die ze voor jouw onderzoek gaan toepassen. Minus de tropenhelmen. Ze bezoeken wat moskeeën. Stellen wat vragen. En schrijven de antwoorden op. Geen infiltratie. Ze zouden niet eens weten wat infiltratie is, al zouden ze er over struikelen. Voor een antropoloog is infiltratie iets wat scheikundigen doen.
Tekstvak:    Een vredelievende Salafist
Zit je daar mee? Absoluut niet. Er is immers geen probleem met mohammedanen, en al helemaal niet met Salafisten. Het woord betekend 'broeder'. Wat is er nou vriendelijker en menslievender dan een club die elkaar aanspreekt met 'broeder'? (Misschien een club die elkaar aanspreekt met 'kameraad'?)

Je weet dat je gelijk hebt. Voornamelijk omdat je iedereen met een andere mening hebt ontslagen, bedreigt, gechanteerd of tenminste gewaarschuwd hebt. En de rest is wel zo verstandig om niet te zeggen wat ze denken. Je hebt Geert Wilders al duidelijk te verstaan gegeven dat hij zijn klep moet houden. Nu wordt het hoog tijd dat het land die les ook leert.

Dat onderzoek is gewoon onzin. Dat weet je zelf ook wel. Een universiteit kan alleen anthropologies onderzoek verrichten. En dat onderzoek gaat minstens een jaar duren. Maakt jouw weinig uit: tijd heb je genoeg. Je was immers de jongste Secretaris Generaal in de geschiedenis van Nederland. (En de slechtste.) De uitkomst staat allang vast. Je laat geen onderzoeken verrichten die jouw mening tegenspreken. Een onderzoek is er om jouw mening te bevestigen, en niet anders. Dit onderzoek gaat aantonen dat mohammedanen vredelievende mensen zijn (dat heb je immers vaak genoeg gezegd) en vooral dat islamofoben een groot gevaar zijn voor de samenleving. Dat hebt je ook vaak genoeg gezegd. Die islamofoben moeten onder controle gehouden worden, en jouw departement het NCTB zal daar voor zorgen. Als ze meer mankracht en budget hebben.

Tekstvak:    Felix Edmundovich Dzerzhinsky
Met een jaartje of twee kan je jouw foto naast die van IJzeren Felix hangen!
Tekstvak:    Tjibbe Joustra

Tekstvak:  beeld016

Met dank aan H.Numan

 

 

 

 

Deze pagina afdrukken

 Voor Uw commentaar, op of aanmerkingen ga naar Het Prikbord
of surf even naar weblog 6meibeweging of kom naar het forum

 

 

Terug naar boven

web site analysis
web site tracker